Ömür Boyu Aşk / Cemil Tokpınar

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Georgia; panose-1:2 4 5 2 5 4 5 2 3 3; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:647 0 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p.textbodyblack, li.textbodyblack, div.textbodyblack {mso-style-name:textbodyblack; mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0cm; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

1. Kitap

 

…Hiç kimseye imrenmiyorum, çünkü herkesin bir derdi var… (Sf. 15)

 

…Dünyada gördüğümüz her şeye binler hikmet takan ve bizim bilmediğimiz sonsuz gerçekleri bilen Rabbimiz, içinde bulunduğumuz ağır imtihanla bir çok hikmetleri hedefliyor…  (Sf. 20)

 

…Boşanma “Allah’ın sevimsiz gördüğü helal”… (Sf. 27)

 

…Sevgiyi nefis adına cisme yöneltenin, arzusunun aksiyle tokat yemesi normaldir… (Sf. 41)

 

…’Keşke’ kadere itirazdır… (Sf. 54)

 

…Şefkat, sevgiden hatta Aşktan daha keskindir… (Sf. 58)

 

…En iyi temizlik kirletmemek olduğu gibi, en iyi kazanç da fazla harcamayıp tutumlu olmaktır… (Sf. 88)

 

…Son bir asırdır bin yıldır şekillenen toplum yapımız değişti. Taşlar yerinden oynadı ve yerine konamadı… (Sf. 108)

 

…Hastalığa karşı bakış açımız hem hikmet yönünü keşfetmek, hem de hızla iyileşmesi için gerekeni yapmaktır… (Sf. 127)

 

 

2. Kitap

 

…Sadece ayınız değil, ömrünüz bal olsun… (Sf. 157)

 

…Evliliğin ilk günleri aynı zamanda aile mutluluğunu konu alan kitapların birlikte okunmasıyla geçirilmelidir… (Sf. 159)

 

…İnsanın yaratılışına tatmin konusunda bir sınır konmamıştır… (Sf. 163)

 

…Aşıksınızdır, ama evlenemeyebilirsiniz. Evlenirsiniz, anlaşmamanız mümkündür. Ama evlendiğiniz kişiyi severseniz, muhteşem bir mutluluk yaşayabilirsiniz… (Sf. 165)

 

…Varlığı ile övündüğümüz başarılar, hizmetimize verilen varlıkları doğru ve verimli bir şekilde kullanmaktan ibarettir… (Sf. 166)

 

…Aşırı sevgi, karşılık bulmazsa nefrete dönüşür… (Sf. 170)

 

…Bir günde işlenecek günahların, geçmişin bir asrını bile kirletecek kadar kötü ve tehlikeli bir zamanda yaşıyoruz… (Sf. 209)

 

…Şeytan temiz ve dürüst bir insanı “Gel şu büyük günahı işle” diye kandıramaz, ama aşamalı bir şekilde insanı uçuruma yuvarlandırır… (Sf. 213)

 

…Bir kez gönül verdiysen, vazgeçmek zor olacak ama birkaç gün ağlayacaksın, birkaç gün acı çekeceksin. Sonra rahatlayacaksın… (Sf. 223)

 

…Nikah bağı olmayan namahremlerin çetteki veya telefondaki konuşmaları, e-mail ve cep mesajları, duygusal ve cinsel içerikli ise, dille, kulakla ve gözle yapılan zinadır. Hepsi de adım adım büyük zinaya götürür… (Sf. 228)

 

…MSN parasız da olsa en kıymetli varlığınız olan zamanı alıp götürüyor. Nice insan faydalı işlerle değerlendireceği zamanı, MSN ile konuşurken öldürüyor… (Sf. 228) 

 

…Asıl beceri, ateş bacayı sardıktan sonra itfaiyeye koşmak değil, yangının çıkmaması için tedbir almaktır…   (Sf. 229)

 

…Sorunları ‘çözen’ siz değilsiniz, Allah’tır… (Sf. 234) 

 

 

Yazarın Okunmasını Önerdiği Kitaplar;

1. Kitap;

Beş Sevgi Dili – Gary Chapman

Hayat Boyu Flört – Zig Zaglar

İnsan ve Cinsel Hayat – Halil İbrahim Erbıyık

İslam’a göre Cinsel Hayat – Ali Rıza Demircan

Depresyonu Yenmek – Florance Littauer

Düşün ve Başar – Muhammed Bozdağ

2. Kitap;

Kişiliğinizi Tanıyın - Florance Littauer

Doğru İslamiyet – İhsan Atasoy

 

 

Ömür Boyu Aşk (İki Kitap Bir Arada) , Cemil Tokpınar, Nesil Yayınları, 2008

 

Okunma Tarihi

23 – 29 Ocak 2009

 

Zorunlu bir İzâh;

Bir süredir okuduğum kitaplardan altını (ya da üstünü) çizdiğim satırları paylaşmaktayım. Kitap okurken içinde bulunduğum halet-i ruhiye altını çizeceğim satır konusunda büyük etkiye sahip. Kimi zaman kitabın bitiminde altını çizdiğim satırları okuyunca, kitabın esas konusundan uzak olduğunu müşahede etmekteyim bu satırların. Binaenaleyh, altını çizdiğim satırların okuyucusu, kitap hakkında olumsuz bir izlenim edinebilmektedir ki bu beni endişeye sevk ediyor. Bu konuda görüşleriniz ve önerileriniz benim için kıymetlidir.

Vesselam… 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !