Kalem Kalbin Taşmasından Yazar / Ali Ünal

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Palatino Linotype"; panose-1:2 4 5 2 5 5 5 3 3 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-536870009 1073741843 0 0 415 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

…Akıl-kalb veya zihin-ruh arasındaki gerekli irtibat kurulduğu ve iç ahenk sağlandığı zaman, insan hareketlerine ‘hikmet’ çerçevesinde yön verir ve kuvvet, şehvet gibi dışa dönük yönlerini belli ölçüler içinde kullanır ve dengede tutar… (Sf. 19)

 

…Eserini bizzat hareket ve davranışlarıyla ortaya koyanlar için söz, bir bakıma tenezzül ve boşalmadır. Şiir ise, gözyaşı gibi, kelimelerin yetmediği, düz ifadelerin el vermediği noktalarda, sembollerle, değişik sanatlarla, mazmun ve hususi ölçülerle adeta bir yoğun konuşma biçimidir… (Sf. 27)

 

…Işık görmenin sebebidir. Göz açık olsa da, insan karanlıkta göremez… (Sf. 46)

 

..Kıvılcım var o ürperten sönüşten

Kıvılcımda mesajlar var dönüşten… (Sf. 59)

 

…İnsanın tekamülü, ilme ve imana dayanır… (Sf. 77)

 

…Kainatta bir şey her şeyle, her şey bir şeyle münasebetdardır. Kişinin ayağına takılan bir taşın bile bir manası ve verdiği, vermek istediği bir mesajı vardır; çünkü kainatta tesadüflere yer yoktur ve her bir şey bir takdir, bir plan ve muhit bir ilim çerçevesinde cereyan eder… (Sf. 83)

 

…Konuşma üslubu, edası, kullandığı kelimeler, kişinin karakterini, halet-i ruhiyesini ve iç yapısını bir dereceye kadar ortaya koymaya yeterlidir… (Sf. 83)

 

…Yüzyıllardır morfolojik sadeleştirme içinde olan İngilizcede ‘ek’ler ayrı birer kelime haline gelmiştir ki bu İngilizlerin bir bakıma ferdiyetçiliğini ve ‘önce ferd, sonra millet’ anlayışını gösterir… (Sf. 84)

 

…Farsça’da, ağızdan dolu dolu çıkan yuvarlak ve uzun söyleyişli seslerin çokluğu, Acemlerin mübalağa ve melankolisini ortaya koyar… (Sf. 85)

 

…Kur’an’ı Kerim, on dört asırdır Arapçayı korumakta olduğundan, Arapça on dört asırdır aynı Arapçadır… (Sf. 85)

 

…Osmanlı Türkçesi, Farsçadan geçme kelimelerle tekkenin aşkını, Arapçadan geçme kelimelerle medresenin ilmini, Orta Asya Türkçesinin bilhassa fiilleriyle asker millet olma hususiyetimizi ifade eden bir dil olma hüviyet ve mertebesini kazanmıştır… (Sf. 92)

 

…Mehtab, iri güller ve senin en güzel aksin

Velhasıl, o rüya duruyor yerli yerinde… (Sf. 93)

 

…Sanat bir ilham gerektirdiği kadar, o ilhama mazhariyet için say ve iktisab da gerektirir. Okuma, malumak, tefekkür, nazar bu iktisabın önemli unsurlarındandır… (Sf. 97)

 

…Güzel görmek, güzel düşünmek ve hayatın lezzetinin güzel görmekten geçtiğini bilmek gerek… Kaderin iki mekiğinden birinin adı ‘hikmet’, diğerinin de ‘rahmet’ olduğunu unutmamalı insan… (Sf. 113)

 

…Can sıkıntısının iki sebebinden birisinin atalet, diğerinin de günahlar olduğunu gördüm ben… (Sf. 113)

 

…Ey ızdırab, anladım her şey senin ile

Sen Hakk’a giden yollarda vuslata vesile… (Sf. 127)

 

…Sizi üşüten rüyalar, fırtınalar ve boralar, şu dışta esenler değildi; yanık bağrınızda vızlayan ve içinize donduran fırtınalar, Buhara’dan, Semerkand’dan, Rumeli’den, Gence’den, Bağdat’tan, Hama’dan, Kudüs’ten geliyordu… (Sf. 133)

 

…Sıla zannıyla yaşadığım sizin gurbetinizdi. Bundandı ki ben güldükçe siz ağladınız; benim ağlanacak halime güldüğüme ağladınız… (Sf. 134)

 

…Sizin kaderiniz benim gülmem için ağlamak… (Sf. 135)

 

…Yusuf Mısır’da kölelik günlerini tamamlayadursun, lalelerimizin bir gün yeniden dağlarımızı, tarlalarımızı, kırlarımızı, yamaçlarımızı süsleyeceğine inancımız da ümidimiz de tamdır… (Sf. 147)

 

…Düşlerimi çoğu zaman hakikat sandım

Gündüzler hülyama kilitler vurdu… (Sf. 154)

 

 

Kalem Kalbin Taşmasından Yazar, Ali Ünal, Kaynak Yayınları, 2006

 

Okunma Tarihi

1 – 2 Şubat 2009

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !